You are hereHrad Bouzov

Hrad Bouzov


Bouzov je okouzlujícím, a snad i přímo pohádkovým, hradem, který se nachází na středozápadní Moravě, ve stejnojmenné obci. Je státní a péče o něj tak spadá pod Národní památkový ústav. Jedná se rovněž o velice oblíbené místo filmařů. Natáčela se zde například pohádka O medvědu Ondřejovi, O princezně Jasněnce a létajícím ševci a Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek. První film zde byl natočen již v roce 1959.

Dodnes hrad Bouzov ve velkém vítá turisty z celého Česka, navíc připravuje i nejrůznější akce a menší festivaly. Dětem jsou dokonce nabízeny speciálně laděné kostýmované prohlídky, proto je rozhodně na místě říci, že jde o perfektní cíl pro rodinný výlet.

Historický přehled

Hrad Bouzov byl založen pravděpodobně na přelomu třináctého a čtrnáctého století, a to původně jako jednopatrový palác. Prvním známým majitelem je přitom Búz z Búzova (to byl mimochodem i prvotní název hradu). Od poloviny 14. století jej vlastnili páni z Vildenberka, kteří hrad roku 1382 prodali markraběti Joštovi. V dalších letech se vystřídalo několik dalších, historicky natolik nevýznamných, majitelů. Za zmínku však stojí to, že bylo právě v těchto letech – koncem století čtrnáctého – přistavěno půvabné předhradí.

Během třicetileté války Bouzov sloužil především jako císařská pevnost a vězení pro švédské zajatce. Roku 1696 jej získal řád německých rytířů, v jehož vlastnictví byl hrad až do roku 1939. Tento rok jej zabrali nacisté a v průběhu druhé světové války připadl do správy tzv. Hlavního hospodářského a správního úřadu SS. Sloužil především jako skladiště zabaveného majetku, nutno však zmínit i jednu zajímavost. Do hradu se totiž v těchto letech přímo zamiloval říšský vedoucí SS, Heinrich Himmler. A to dokonce až tak moc, že z Bouzova zamýšlel vytvořit jeden z tzv. hradů černého řádu SS. Naštěstí k tomu však nikdy nedošlo a po druhé světové válce byl hrad zkonfiskován Československem. Český stát jej přitom vlastní dodnes.

Dnešní podoba hradu pochází z přestavby, která proběhla v letech 1895 až 1910, je tedy také poměrně novodobá – i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Rekonstrukci a nový nádech památce zajistily finance od Evžena Habsburského. Povolán byl architekt Georg von Hauberrisser, který mimo jiné provedl i úpravy na zámku v Bruntále. Rekonstrukce hradu byla laděna spíše do historizující podoby, díky které si místo dodnes s oblibou vyhlídnou především pohádkoví filmaři.

Návštěva hradu Bouzov: Co je třeba vědět

Hrad Bouzov je plně otevřen během letní sezony, která trvá od května do září. V dubnu a říjnu je pak možné rovněž vyrazit na prohlídku, pouze však během svátků a víkendů. V pondělí je vždy zavřeno – a to i v sezoně hlavní. Hrad rovněž nabízí několik prohlídkových okruhů, které jsou koncipovány tak, aby si mohl vybrat opravdu každý. Posuďte sami:

  1. Hrad Bouzov (60 – 70 minut)
    Prohlídka zahrnuje především interiéry, obytné prostory.
  2. Hrad Bouzov Svatební (50 – 60 minut)
    Trasa, na kterou se lze vydat v okamžicích, kdy se zrovna na hradě koná svatba. Jde o zkrácenou verzi hlavní prohlídkové trasy.
  3. Hrad se představuje (40 – 50 minut)
    Prohlídka vhodná především pro rodiny s dětmi, vybírá ze vzhledově nejzajímavějších prostor hradu, takže zvládne upoutat pozornost i těch nejmenších návštěvníků.
  4. Jak se staví „středověký“ hrad (60 – 80 minut)
    Trasa hlavně pro fyzicky zdatnější návštěvníky, nehodí se tedy pro děti ani seniory. Představuje technické zázemí hradu a jeho vývoj v průběhu staletí.
  5. Hrad z ptačí perspektivy (30 – 40 minut)
    Prohlídka, která zahrnuje místnosti věže a je spojena i s výstupem na ni. Na vyhlídku se navíc nelze dostat v rámci žádné jiné z nabízených tras.
  6. Dětská trasa s Ohnivcem (40 – 50 minut)
    Zábavná prohlídka určená dětem, které během návštěvy hradu plní úkoly. Za ty pak získávají tzv. glejt rytířství.

Hrad Bouzov pravidelně krom tematických akcí pořádá i nejrůznější výstavy. Od května roku 2014 je tak například připravována expozice nesoucí název „Erbovní bestie“. Seznamovat bude s erbovními bytostmi evropské šlechty, rozhodně lze tedy podotknout, že se jedná o zcela unikátní projekt.

Další informace: 

http://www.hrad-bouzov.cz/

Poslat nový komentář

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování