You are hereHrad Cimburk

Hrad Cimburk


Cimburk je poměrně sympatickou a zachovalou zříceninou hradu, kterou můžeme nalézt na jižní Moravě, zhruba 4 kilometry od Koryčan. Katastrálně zřícenina spadá pod okres Kroměříž a je dodnes hojně navštěvována. Ve třicátých a padesátých letech totiž proběhly úpravy, které zajistily zachování stavu památky – byť stále značně zdevastované a poničené.

Na hradě je navíc vybíráno i vstupné, ale pouze v symbolické míře:

  • Dospělé vstupné: 30 Kč
  • Vstupné pro děti/důchodce/studenty: 20 Kč
  • Vstupné pro děti do 6 let: zdarma

Areál je přitom otevřen celoročně během víkendů, od května do srpna potom denně – a to včetně pondělků, kdy má většina památek zavřeno. Na hradě čas od času probíhají i tematicky laděné akce, na kterých můžeme vidět třeba předvedení řemesel nebo bojových technik rytířského řádu. K mání je drobné občerstvení, suvenýry a prodej nejrůznějších drobností. Vystoupat se dá až na ochoz hradu, ze kterého se nám naskytne hezký výhled do okolních lesů.

Historické okénko

Hrad byl založen Bernardem z Cimburka, a to roku 1327. Původně šlo především o památku gotickou, výrazně však byla inspirována francouzskými prvky. Vynikala zvláště nadstandardním architektonickým i kamenickým provedením, kterým se vlastně může pochlubit i dnes.

Roku 1358 byl Cimburk zakoupen moravským markrabětem Janem Jindřichem. Následně se vystřídalo několik menších vlastníků, kteří se měnili až do období česko-uherských válek. Během těch byl totiž hrad dobyt uherským králem Matyášem. Posléze byl hrad nadvakrát rekonstruován, prvně v roce 1523, podruhé po roce 1661. Stále byl ale stylizován do původní gotické podoby. Od počátku 18. století byl hrad bohužel opuštěn a šlechta o něj nejevila převeliký zájem. Památka tedy, pochopitelně, chátrala. Velké díky tedy zajisté stojí občanskému sdružení Polypeje, které se jí pokusilo vrátit alespoň částečně původní ráz, byť už to nebylo možné zcela.

Poslat nový komentář

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování