Zámek Loučeň sticky icon

Zámek Loučeň je velmi zachovalou barokní památkou, která se jako jedna z mála může pochlubit původními interiéry. Je obklopena poměrně velkým anglickým parkem a souborem novodobých jedenácti labyrintů a bludišť. Prohlídky na zámku Loučeň nabízejí výhradně s průvodcem v dobovém kostýmu a stejně tak lze i památku doporučit rodinám s dětmi. Loučeň se totiž také specializuje na prohlídky dětské či originální trasy doplněné o degustaci čokolády. Jak již náš popis napovídá, Loučeň je zámkem soukromým – a vlastní jej společnost Loučeň, a. s. Součástí areálu je katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie a celkově je Loučeň hradem chráněným – je to kulturní památka České republiky.

Hrad Cimburk sticky icon

Cimburk je poměrně sympatickou a zachovalou zříceninou hradu, kterou můžeme nalézt na jižní Moravě, zhruba 4 kilometry od Koryčan. Katastrálně zřícenina spadá pod okres Kroměříž a je dodnes hojně navštěvována. Ve třicátých a padesátých letech totiž proběhly úpravy, které zajistily zachování stavu památky – byť stále značně zdevastované a poničené.

Hrad Veveří sticky icon

Na hrad Veveří se můžeme vydat zejména v letní sezóně, a pokud pojedeme od centra města Brna, zabere cesta pouhých 20 kilometrů. Hrad se nachází nad zákrutem řeky Svratky, do které se vlévá potok Veverka. Veveří stojí na skalnatém výběžku a zajisté můžeme říci, že jde o jeden z nejrozsáhlejších hradů u nás. Bohužel také patří k těm nejvíce poškozeným a zanedbaným, a to i přes to, že kdysi býval slavnou královsku pevností.

Zámek Hluboká nad Vltavou sticky icon

Zámek Hluboká leží ve stejnojmenném městě Hluboká nad Vltavou a je situován do oblasti zhruba 15 kilometrů severně od Českých Budějovic. Bezpochyby lze říci, že patří k nejvíce navštěvovaným památkám v České republice. Pochlubit se může bohatou, zejména novodobou, historií a zařadit jej musíme do kategorie zámků státních, které spadají do péče Národního památkového ústavu.

Hrad Bouzov sticky icon

Bouzov je okouzlujícím, a snad i přímo pohádkovým, hradem, který se nachází na středozápadní Moravě, ve stejnojmenné obci. Je státní a péče o něj tak spadá pod Národní památkový ústav. Jedná se rovněž o velice oblíbené místo filmařů. Natáčela se zde například pohádka O medvědu Ondřejovi, O princezně Jasněnce a létajícím ševci a Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek. První film zde byl natočen již v roce 1959.

Zámek Lednice sticky icon

Zámek Lednice lze bezpochyby řadit k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším českým památkám. Je situován do vzdálenosti 12 kilometrů od města Mikulov, a to do stejnojmenné obce Lednice, na pravý břeh řeky Dyje. Vystavěn je ve stylu anglické tudorovské gotiky a spolu s celým Lednicko-Valtickým areálem patří do seznamu Světového dědictví UNESCO.

Zámek Konopiště sticky icon

Konopiště je půvabným barokním zámkem, jenž je znám především jako poslední sídlo rakouského arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Původně gotický hrad, dnes barokní zámek, leží ve Středočeském kraji, asi 40 kilometrů od Prahy. Nachází se 2 kilometry od centra města Benešov.

Hrad a zámek Český Krumlov sticky icon

Hrad a zámek Český Krumlov je monumentální českou památkou nacházející se v okresním městě Jihočeského kraje. Se svou rozlohou přes 6 ha vytváří druhý největší hradní a zámecký komplex v Česku (první je Pražský hrad) a ročně láká spousty místních i zahraničních turistů. Od roku 1989 je hrad a zámek národní kulturní památkou, v roce 1992 pak proběhl zápis na seznam Světového dědictví UNESCO.

Hrad Pernštejn sticky icon

Pernštejn je půvabným gotickým hradem, jehož sáhodlouhá historie sahá až do poloviny třináctého století. Nachází se na okraji Českomoravské vrchoviny, konkrétně v městysi Nedvědice. V roce 1955 byl prohlášen národní kulturní památkou a dodnes láká turisty z celé republiky. Nabízí několik prohlídkových tras, ve kterých je myšleno i na nejmenší návštěvníky – a to je rozhodně třeba ocenit.

Hrad Křivoklát sticky icon

Křivoklát je českým hradem a oblíbeným turistickým cílem, který se nachází ve Středočeském kraji – v okrese Rakovník a stejnojmenném městysi Křivoklát. Je vytvořen z hradního jádra a předhradí, disponuje cennými pozdně-gotickými interiéry a jeho největší chloubou je pravděpodobně místní kaple s malovaným oltářem. Ta totiž patří k nejvýznamnějším gotickým prostorám u nás.

Pražský hrad sticky icon

Pražský hrad je nejvýznamnější českou památkou i symbolem české státnosti. Již od 9. století je sídlem králů a panovníků našich zemí, od roku 1918 pak slouží jako reprezentativní prezidentské sídlo. Celý hradní areál je situován nad řeku Vltavu, a to na vrch, který je znám pod názvem Opyš. Celé hradiště je, se svou délkou 570 metrů a šířkou 128 metrů, zapsáno do Guinessovy knihy rekordů, a to jako největší starobylý hrad světa. Zmínit pak musíme i fakt, že od samotného pojmenování tohoto hradiště teprve získalo jméno město samotné. „Praha“ byla tedy původně názvem pouze pro tento objekt.

Hrad Karlštejn sticky icon

Hrad Karlštejn byl vyhodnocen jako jedna z 10 nejnavštěvovanějších památek v Česku a rozhodně se není čemu divit – vždyť jej také nechal vystavět náš nejproslulejší panovník Karel IV. a několik set let sloužil jako obranná pevnost, jež střežila korunovační klenoty. A kde jej vlastně můžeme najít a jak se tam dostat?

Muchovu Slovanskou epopej na Moravském Krumlově vystřídala sbírka Medy Mládkové

Moravský Krumlov – Poté, co před čtyřmi lety opustila prostory zámku Moravský Krumlov expozice děl malíře Alfonse Muchy, nyní zámek dostane nové využití. Umístěna zde totiž budou slavná díla českých autorů 2. poloviny 20. století ze sbírky Jana a Medy Mládkových. Ta by měla Moravský Krumlov opět oživit po turistické stránce a dodat mu na atraktivitě.

Stovky studentů z celého světa postupně opravují Hartenberg

V Hřebenech v regionu Sokolovska se v létě koná tradiční workcamp, který vychází nyní již z patnáctileté tradice. Během třítýdenního kempu dobrovolníci ze všech koutů světa čistí areál a pomáhají se stavebním materiálem. Zkrátka vše, co je potřeba v souvislosti s obnovou hradu Hartenbergu.

Na hradě Kunětická hora se koná výstava kostýmů ze seriálu Arabela

Od středy se mohou návštěvníci Kunětické hory kromě prohlídky hradu těšit i na novou výstavu zaměřenou na proslulý a nejen dětmi velice oblíbený seriál Arabela. Jak potvrdil Miloš Jiroušek, současný kastelán hradu, umístění výstavy právě na hrad Kunětická hora není žádnou náhodou. Seriál se zde natáčel, objekt byl totiž sídlem zákeřného černokněžníka Rumburaka. Poznat je to dle něj na první pohled, i když se v seriálu hrad mnohdy ukazuje pod pláštěm nepůvodních doplňků a kulis.

Zámek Bruntál

Zámek Bruntál je nejvýznamnější kulturní památkou celého regionu. Jeho dnešní podoba je výslednicí pět století probíhajícího historického a stavebního vývoje, v jehož průběhu byl původně pozdněgotický hrad renesančně přebudován a rozšířen, na sklonku 18. století barokně přestavěn a v 19. a počátkem 20. století dále upravován.

Zámek Dolní Kounice

Hrad a zámek Dolní Kounice je výraznou dominantou nad stejnojmenným městečkem. Na úpatí hradního vrchu leží zřícenina kláštera Rosa Coeli (Růže nebeská), jemuž byl hrad až do roku 1527 oporou v dobách válečných a zázemím i správním centrem v dobách míru.

Zámek Duchcov

Duchcov je barokní zámek, postavený na místě gotické tvrze, klasicistně upravený. V historických interiérech zámku Duchcov se nacházejí skutečné poklady barokní olejomalby a plastiky ze sbírek Národní Galerie v Praze, jedinečné exponáty nábytkářského umění z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Zámek Klášterec nad Ohří

V Klášterci nad Ohří se nachází romanticky upravený, původně renesanční zámek z první poloviny 16. století, několikrát přestavovaný. Obklopuje jej anglický park se vzácnými dřevinami a plastikami Jana Brokoffa.

Hrad Cheb

Královský hrad Cheb patří mezi nejlépe dochovné tzv. štaufské falce. Rozsáhlý románský hrad z 12. století byl vystavěn na místě slovanského hradiště z 9. - 11. století. Opevnění hradu Cheb bylo radikálně přestavěno na barokní pevnost.