You are hereZámek Loučeň

Zámek Loučeň


Zámek Loučeň je velmi zachovalou barokní památkou, která se jako jedna z mála může pochlubit původními interiéry. Je obklopena poměrně velkým anglickým parkem a souborem novodobých jedenácti labyrintů a bludišť. Prohlídky na zámku Loučeň nabízejí výhradně s průvodcem v dobovém kostýmu a stejně tak lze i památku doporučit rodinám s dětmi. Loučeň se totiž také specializuje na prohlídky dětské či originální trasy doplněné o degustaci čokolády. Jak již náš popis napovídá, Loučeň je zámkem soukromým – a vlastní jej společnost Loučeň, a. s. Součástí areálu je katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie a celkově je Loučeň hradem chráněným – je to kulturní památka České republiky.

Historie zámku Loučeň

Loučeň byla původně středověkou gotickou tvrzí, o níž máme první písemnou zmínku z roku 1223. S tím souvisí i první zmínka o stejnojmenné obci Loučeň. Od počátku třináctého století se na hradě měli střídat majitelé, a to až do počátku 17. století, kdy byla Loučeň zakoupena Václavem Berkou z Dubé starším. Šlo o velice bohatého šlechtice, který zrovna dvakrát nesympatizoval s Ferdinandem II. Habsburským. Právě proto musel také po bitvě na Bílé hoře Berka zemi opustit a tvrz byla zkonfiskována státem. O roku později však Berkův původní majetek koupil zájemce nový, a to Adam z Valdštejna.

V období třicetileté války v okolí Loučeně zuřily boje, proto, stále původní tvrz, poměrně dost chátrala. Na počátku osmnáctého století ji však na barokní zámek začal přestavovat Karel Arnošt z Valdštejna. K zámku nechal přistavit i kapli, která byla posléze přebudována na výrazně větší stavbu. Po jeho smrti dědičně připadla Loučeň dceři Eleonoře, která ji obratem předala Marii Anně. A právě o té se musíme i trochu více rozepsat. Marie Anna byla totiž ráznou ženou, která bohužel pronásledovala evangelíky a výrazně přitvrdila v oblasti roboty. Všichni podaní v okolí Loučeně tedy museli pracovat víc, než dříve. Později se Marie Anna provdala za Josefa Furstenberka. Tím se Loučeň přesunula do jejich rodu.

Roku 1809 byl barokní zámek přesunut díky dalšímu sňatku do vlastnictví Maxmiliána z rodu Thurn-Taxisů. Významný pak byl zvláště rok 1813, kdy Loučeň hostila císaře Františka I. a ruského velkoknížete Konstantina. O patnáct let později se v zahradách začal budovat velký anglický park a třeba i zajímavý Úřednický dům, který dnes slouží jako zámecký hotel Maxmilián. Jako zajímavost z těchto let pak zmiňme i fakt, že zámek při své cestě Evropou roku 1899 navštívil Mark Twain.

Co se týče dějin modernějších, tedy 20. století, je nutné také zmínit, že na zámek byla roku 1911 zavedena elektřina. Poprvé se památka veřejnosti otevřela roku 1929, na konci druhé světové války byl však zámek vyrabován sovětskou armádou. Roku 1949 Loučeň spadla do vlastnictví Ministerstva obrany České republiky a roku 2000 byla zakoupena soukromou společností Loučeň, a. s.

Návštěva zámku Loučeň

Zámek Loučeň je od května do září otevřen denně, mimo tuto hlavní sezonu však nepřetržitě i během víkendů a některých státních svátků. Krom klasické trasy pak můžeme navštívit také:

  • Večerní či noční prohlídku
  • Dětskou prohlídku (Stejně jako ostatní děti provází kostýmovaná postava, se vším je však seznamuje srozumitelnou formou. Děti se třeba dozví i něco o hračkách z dřívějších dob. Prohlídka je doporučována již od tří let.)
  • Čokoprohlídku (Během Čokoprohlídky se dozvíte, kdy vznikla čokoláda. O její historii se samozřejmě bude nejenom mluvit – čokoláda se bude i ochutnávat.)
  • Tajemná prohlídka s Bílou paní (Trasa v rámci projektu „Otevřete 13. komnatu“, kdy ožívá deset tajuplných historických postav na deseti českých hradech či zámcích. Prohlídka je koncipována jako hra – obdržíte hrací kartu a Bílá paní vám během trasy položí několik hádanek.)

A co je vlastně v zámeckých trasách zahrnuto? Velká zámecká expozici nabídne návštěvu slavnostní jídelny s porcelánovým servisem, možnost poznat studovnu, ložnici knížete, její předpokoj, koupelnu i komorníkův pokoj. Samozřejmě bude možné vidět i křídlo, ve kterém bydlívala kněžna – a to se skládá z ložnice, šatny a komnaty kněžky. Zvláště pro děti je pak zajímavostí to, že mohou nahlídnout i do dětských pokojů a učebny. Samozřejmostí je pak zhlédnutí zámeckého kostela. Nutno společně s ním zmínit i fakt, že byl vystavěn (či spíše přestavěn) barokním architektem Františkem Maxmiliánem Kaňkou.

Prohlídky na Loučeni je možné i zarezervovat, což se asi vyplatí hlavně v letní sezoně. Samozřejmě se na místě pořádají svatby, a jak již jsme zmínili, stále je v provozu i hotel Maxmilián, který nabídne stylové ubytování – takže to lze brát jako tip pro romantický víkend. Přímo v budově zámku se pak nachází i restaurace, z níž musíme vyzdvihnout dvě místní speciality – vtipnou kaši a čápy s mákem.

Další informace: 

http://www.zamekloucen.cz/

Poslat nový komentář

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování