You are hereHrad Pernštejn

Hrad Pernštejn


Pernštejn je půvabným gotickým hradem, jehož sáhodlouhá historie sahá až do poloviny třináctého století. Nachází se na okraji Českomoravské vrchoviny, konkrétně v městysi Nedvědice. V roce 1955 byl prohlášen národní kulturní památkou a dodnes láká turisty z celé republiky. Nabízí několik prohlídkových tras, ve kterých je myšleno i na nejmenší návštěvníky – a to je rozhodně třeba ocenit.

Historické okénko hradu Pernštejn

Stavba hradu Pernštejn započala nad řekou Svratkou pravděpodobně někdy okolo poloviny třináctého století. Jeho zakladatelé, Pernštejnové, patřili k nejbohatším a nejmocnějším rodům v českých zemích, jejich původ však není příliš známý.

Prvním majitelem hradu měl být Štěpán z Medlova, jehož potomci se posléze začali zvát přídomkem „z Pernštejna“. Dlouhá léta byl hrad významným majetkem rodu, a to především díky vhodné poloze na skále, která měla zaručit status nedobytné pevnosti.

Největší rozkvět hrad zažil na přelomu 15. a 16. století. Rozrostl se, byl modernizován a z malého hrádku bylo vytvořeno honosné, avšak stále hradní, sídlo. Zřízeno však bylo kupříkladu nádvoří, a to spolu s prvními přístavbami. Vzhledem k tomu však hrad začal přicházet o původní obrannou funkci a stal se spíše sídlem obytným.

V 16. století se Pernštejn dočkal další přestavby, tentokráte v rysech renesance. Obytné místnosti hradu byly zútulněny a zařízena byla i honosná knihovna. Ta je významná do dnešních dnů, čítá totiž něco okolo třinácti tisíc svazků.

Během třicetileté války se Perštejn pokusili dobýt Švédové, jejich snažení však nebylo příliš úspěšné. Přesto se jim podařilo hrad minimálně trochu zdemolovat – sestřelili dvě patra hranolové věže. Kvůli tomu je tato část hradu ještě dnes o něco nižší, než původně. Přesto je dnešní podoba Pernštejna vesměs stejná, jako ve století šestnáctém. Zajímavostí jsou však zámecké místnosti ve slupce tvrdého a nedobytného hradu, které žádný z návštěvníků obvykle nečeká. Jsou však milým překvapením a dokonalou ukázkou proměn architektury. Na povrchu gotika – uvnitř něžná renesance.

Prohlídka hradu Pernštejn

Ačkoliv je Pernštejn spíše hradem, nabízí široké spektrum prohlídkových okruhů, ze kterých je třeba skutečně vybírat. Některé z nich se hodí pro rodiny s dětmi, jiné jsou fyzicky namáhavější. Také záleží na tom, zda je cílový zákazník milovníkem gotiky či dějin modernějších. Pojďme se tedy společně na všechny prohlídkové trasy podívat:
1. Od gotiky k 20. století
Tato trasa s průvodcem obsahuje informace týkající se historie hradu a jeho majitelů. Zahrnuje 22 místností a trvá něco okolo 70 minut.

2. Z věže do knihovny
Druhý okruh je o něco kratší a čítá pouhých 50 minut. Pro ty, kteří si v historii příliš nelibují, však může být výrazně lepší volbou. Obsahuje totiž pouze výstup na vyhlídkovou věž a prohlídku zámeckého traktu spolu s přírodovědnou sbírkou a knihovnou.

3. Dětský okruh
Dětský okruh je přizpůsoben nejmenším návštěvníkům a snaží se i jim co nejlépe podat informace o historii i současnosti hradu. Děti jsou však vzdělávány hravou a zábavnou formou. Prohlídku je navíc vhodné rezervovat.

4. Nádvoří, kaple, hladomorna a aktuální expozice výstavy
Tato trasa je samostatnou prohlídkou bez průvodce. Jde o nejlevnější variantu navštívení hradu.

Další informace: 

http://www.hrad-pernstejn.eu/

Poslat nový komentář

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování