You are hereJihomoravský kraj

Jihomoravský kraj

warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web20/web/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Hrad Veveří sticky icon

Na hrad Veveří se můžeme vydat zejména v letní sezóně, a pokud pojedeme od centra města Brna, zabere cesta pouhých 20 kilometrů. Hrad se nachází nad zákrutem řeky Svratky, do které se vlévá potok Veverka. Veveří stojí na skalnatém výběžku a zajisté můžeme říci, že jde o jeden z nejrozsáhlejších hradů u nás. Bohužel také patří k těm nejvíce poškozeným a zanedbaným, a to i přes to, že kdysi býval slavnou královsku pevností.

Zámek Lednice sticky icon

Zámek Lednice lze bezpochyby řadit k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším českým památkám. Je situován do vzdálenosti 12 kilometrů od města Mikulov, a to do stejnojmenné obce Lednice, na pravý břeh řeky Dyje. Vystavěn je ve stylu anglické tudorovské gotiky a spolu s celým Lednicko-Valtickým areálem patří do seznamu Světového dědictví UNESCO.

Hrad Pernštejn sticky icon

Pernštejn je půvabným gotickým hradem, jehož sáhodlouhá historie sahá až do poloviny třináctého století. Nachází se na okraji Českomoravské vrchoviny, konkrétně v městysi Nedvědice. V roce 1955 byl prohlášen národní kulturní památkou a dodnes láká turisty z celé republiky. Nabízí několik prohlídkových tras, ve kterých je myšleno i na nejmenší návštěvníky – a to je rozhodně třeba ocenit.

Zámek Dolní Kounice

Hrad a zámek Dolní Kounice je výraznou dominantou nad stejnojmenným městečkem. Na úpatí hradního vrchu leží zřícenina kláštera Rosa Coeli (Růže nebeská), jemuž byl hrad až do roku 1527 oporou v dobách válečných a zázemím i správním centrem v dobách míru.

Zámek Slavkov

Slavkov je reprezentační barokní zámek Kouniců z druhé poloviny 18. století, postavený podle plánu D. Martinelliho na místě gotické tvrze. Proslavil se zejména tím, že zde bylo uzavřeno příměří po bitvě u Slavkova r. 1805. Za zámkem Slavkov se táhne úzká obdélníková zahrada (15ha) zdobená 47 plastikami. Rostou v ní také vzácné dřeviny, jako napřiklad dřevořec trojtrnný, katalpa, zerav, ořešák černý či nahokvětec kanadský a další.

Znojemský hrad

Původně zde stál gotický hrad Přemyslovců, vybudovaný na místě strážního hradiště z 11. století. Ten byl na počátku 18. století zbořen a na jeho základech byl postaven barokní, později klasicistně upravený zámek. Za války byl změněn na lazaret a po roce 1910 opraven pro muzejní účely. Součástí areálu je románská rotunda sv. Kateřiny s unikátními nástěnnými malbami (galerie Přemyslovců). V historických interiérech s malířskou výzdobou se nachází muzejní expozice z dějin Znojemska.