You are hereKrálovéhradecký kraj

Královéhradecký kraj

warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web20/web/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Zámek Karlova Koruna

Malebný barokní zámek již po tři století neodmyslitelně patří k panoramatu města na břehu řeky Cidliny. K jeho stavbě přizval hrabě František Ferdinand Kinský, vynikající umělce své doby, italského architekta Giovanni Santiniho Aichela a pražského stavitele Františka Maxmiliána Kaňku. Stavba se uskutečnila v letech 1721 -1723. Na počest návštěvy císaře Karla VI. byl zámek pojmenován Karlova Koruna.

Zámek Opočno

Areál opočenského zámku vyrostl na místě středověkého hradiště, které podle zápisu v Kosmově kronice stálo na staré obchodní stezce již roku 1068. Hrad byl dobyt a zničen v roce 1425 za husitských válek. Jeho ruiny přestavěli v polovině 16. století Trčkové z Lípy na renesanční zámek. Velkorysost koncepce a značný rodový majetek byly předpokladem k výstavbě rozsáhlého areálu. Budova zámku získala pravidelný obdélníkový půdorys kolem vnitřního nádvoří, do něhož se otevírají arkádové ochozy se štíhlými toskánskými sloupy, tvořící spojovací komunikaci mezi všemi prostory zámku. Fasádu oživila bohatá sgrafitová výzdoba. Část zámku Opočno s padacím mostem a hradním příkopem, jež je obrácená směrem k městu, plnila obrannou funkci. Po roce 1600 se staly součástí areálu míčovna, jednopatrový letohrádek spojený chodbou se zámkem a kaple.

Zámek Častolovice

V Častolovicích se nachází renesanční zámek z přelomu 16. a 17. století, vybudovaný na místě gotické vodní tvrze, pseudogoticky přestavěný v 19. století. Po roce 1900 byla obnovena jeho původní renesanční podoba. K zámku Častolovice patří anglický park a obora s bílými daňky.

Zámek Kuks

Jde o barokní komplex lázní a špitálu s kostelem a kryptou, založený hrabětem F. A. Šporkem na přelomu 17. a 18. století. Lázeňský zámeček stál na protilehlém svahu, nad schodištěm, které se dochovalo. Z původního lázeňského areálu zůstalo jen torzo - Hospital, schodiště k bývalému zámečku a několik lázeňských budov.

Hrad Kost

Kost je jedním z nejvíce zachovalých středověkých hradů v České Republice. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, byl totiž stejně tvrdý jako kost. Původ hradu Kost se datuje do 14. století a stavba byla pravděpodobně započata Benešem z Wartenberka.