You are hereZlínský kraj

Zlínský kraj

warning: Creating default object from empty value in /var/www/clients/client1/web20/web/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Hrad Cimburk sticky icon

Cimburk je poměrně sympatickou a zachovalou zříceninou hradu, kterou můžeme nalézt na jižní Moravě, zhruba 4 kilometry od Koryčan. Katastrálně zřícenina spadá pod okres Kroměříž a je dodnes hojně navštěvována. Ve třicátých a padesátých letech totiž proběhly úpravy, které zajistily zachování stavu památky – byť stále značně zdevastované a poničené.

Hrad Buchlov

Královský goticko-renesanční hrad Buchlov byl postaven na úzkém skalnatém hřebenu osamělého kopce východní části Chřibů někdy kolem poloviny 13. století. Jeho hlavním úkolem bylo střežit stezku vedoucí přes Chřiby na východní Moravu a dále do Uher.

Zámek Zlín

Původně šlo o gotickou tvrz, ta byla v druhé polovině 16. století přestavěna na renesanční zámek Jana Cedlara z Hofu. Roku 1605 byl zámek Zlín dobyt vojskem uherských povstalců, obnoven byl po roce 1777 hrabětem F. A. Khevenhüllerem, upraven klasicistně. K zámku Zlín patří park.

Zámek Kroměříž

Kroměříž získali roku 1110 olomoučtí biskupové. Jeden z nich, Bruno ze Schauenburku, si tu ve 13. století v místech slovanského hradiště nechal vybudovat gotický hrad. Na přelomu 15. a 16. století došlo k přestavbě hradu v renesanční sídlo s čtyřkřídlou budovou s velkou věží. Koncem třicetileté války, v roce 1643, byl zámek zpustošen švédskými vojsky a na jeho místě vybudován honosný raně barokní palác. Biskup Karel Liechtenštejn sem povolal z Vídně italské císařské architekty F. Luchese a G. P. Tencallu, kteří se podíleli i na dalších stavbách po požáru obnovovaného města.