You are hereNa hradě Kunětická hora se koná výstava kostýmů ze seriálu Arabela

Na hradě Kunětická hora se koná výstava kostýmů ze seriálu Arabela


By admin - Posted on 16 Červenec 2015

Od středy se mohou návštěvníci Kunětické hory kromě prohlídky hradu těšit i na novou výstavu zaměřenou na proslulý a nejen dětmi velice oblíbený seriál Arabela. Jak potvrdil Miloš Jiroušek, současný kastelán hradu, umístění výstavy právě na hrad Kunětická hora není žádnou náhodou. Seriál se zde natáčel, objekt byl totiž sídlem zákeřného černokněžníka Rumburaka. Poznat je to dle něj na první pohled, i když se v seriálu hrad mnohdy ukazuje pod pláštěm nepůvodních doplňků a kulis.

Poslední přípravy výstavy probíhaly poslední školní den, tedy 30. června. Tehdy došlo k poslednímu upravování expozice kostýmů a rekvizit ze seriálu Arabela, stejně jako jeho pokračování, Arabela se vrací. Samotná výstava se poté oficiálně otevřela o den později, 1. července a návštěvníkům se bude nabízet až do 30. září. Jejím předmětem budou i kouzelného předměty, kterými se to v seriálu jenom hemží – a to včetně létajícího kufru, cestovního pláště umožňujícího cestování mezi lidským a kouzelným světem, zvonečku, kouzelné koule nebo prstenu. Většina rekvizit a kostýmů je v majetku televize a filmových ateliérů Barrandov.

Z kostýmů poutají nejvíce pozornosti šaty princezen Xénie a Arabely. O nic méně zajímavý však není ani kostým krále Hyacinta, a už vůbec ten čaroděje Viga.

K natáčení seriálu filmaři využívali zejména druhé patro hradu, ovšem v některých záběrech je možné spatřit i venkovní část, či hradní sklepení. Jednou ze scén, kde je nejvíce patrné místo natáčení, tedy hrad Kunětická hora u Pardubic, je moment, kdy je Rumburak vyhnán z království a je tak nucen si hledat nové sídlo. V ten okamžik přichází za vítání čerta Blekoty (hraje František Filipovský) na Kunětickou horu.

Za zmínění dále jistě stojí scéna, ve které se Fantomas zkouší za pomocí hřebíků doslova probít skrze bránu hradu, konkrétně přes tu šestou. Jak však Jiroušek říká, památky po hřebících k nalezení nejsou.

Seriál režiséra Václava Vorlíčka si svoji premiéru odbyl v roce 1979, kdy bylo uvedeno prvních 13 dílů. Ty byly v roce 1993 doplněny o dalších 26 dílů v neméně úspěšném pokračování. Jak prozradil kurátor výstavy Petr Lukas, výstava byla poprvé uvedena v roce 2009. Od tohoto roku objíždí české kulturní památky.

Tagy