You are hereStovky studentů z celého světa postupně opravují Hartenberg

Stovky studentů z celého světa postupně opravují Hartenberg


By admin - Posted on 20 Červenec 2015

V Hřebenech v regionu Sokolovska se v létě koná tradiční workcamp, který vychází nyní již z patnáctileté tradice. Během třítýdenního kempu dobrovolníci ze všech koutů světa čistí areál a pomáhají se stavebním materiálem. Zkrátka vše, co je potřeba v souvislosti s obnovou hradu Hartenbergu.

Kemp se letos skládá ze skupiny 11 studentů. Domácí, české barvy zde letos hájí pouze vedoucí workcampu Martin Kukrálová. Ta sem přijela z Prahy. Na starost má organizaci práce svých svěřenců a svěřenkyň z celkem deseti zemí – například z Taiwanu, Francie, Španělska, Mexika nebo Itálie. Osm studentů je ženského pohlaví, zbytek kapacity tvoří mladí muži.

Kukrálová potvrzuje, že k vzájemné komunikaci používají hlavně „univerzální“ angličtinu: „Někdy to není úplně jednoduché, protože někteří vyjeli za hranice svých zemí vůbec úplně poprvé. Úroveň jazyka je různá, ale zvládáme to,“ říká. Jediným problémem, který může práci dobrovolných brigádníků zkomplikovat, tak zůstává počasí: „Předpověď na nejbližší dny není moc příznivá, tropické teploty nám komplikují a zpomalují práci,“ svěřil se Turek Bilgehan, který pomáhal s nakládáním kamenů do kolečka.

Zřícenina hradu Hartenberg, která však v minulosti plnila roli jak hradu, tak i zámku, se nachází na strmém svahu v údolí řeky Svatavy. Přibližně sedm kilometrů odsud řeka ústí do Ohře. Během své dlouhé historie musel čelit četnému dobývání nepřátelských vojsk, několikrát byl dokonce zapálen. Poslední požáry zde vypukly v období let 1985 až 1991, na což nejvíce doplatil hlavní palác, který se na severní straně zřítil téměř až po základy. Okolní nádvorní budovy zmizely téměř celé a poškození se nevyhnula ani věž, která přišla o svůj krov.

Třítýdenní kemp, který se na Hartenbergu ve spolupráci s INEX-SDA koná od roku 2000, se skládá z pěti pracovních dní, po kterých přichází víkend, tedy doba odpočinku a zábavy. Práci rozděluje hradní správce Bedřich Loos, podle kterého se na hradě již vystřídali celkem stovky lidí: „Pomáhali nám zde stovky mladých lidí, celkem ze 72 zemí světa a ohlas tyto práce sklízí i za hranicemi republiky. Díky tomu se naše zřícenina zařadila mezi nejvyhledávanější základy studentského dobrovolnictví,“ říká. Na obnově hradu se dle něj již mnoho let podílí také Občanské sdružení Hartenberg.

Tagy