You are hereMuchovu Slovanskou epopej na Moravském Krumlově vystřídala sbírka Medy Mládkové

Muchovu Slovanskou epopej na Moravském Krumlově vystřídala sbírka Medy Mládkové


By admin - Posted on 26 Červenec 2015

Moravský Krumlov – Poté, co před čtyřmi lety opustila prostory zámku Moravský Krumlov expozice děl malíře Alfonse Muchy, nyní zámek dostane nové využití. Umístěna zde totiž budou slavná díla českých autorů 2. poloviny 20. století ze sbírky Jana a Medy Mládkových. Ta by měla Moravský Krumlov opět oživit po turistické stránce a dodat mu na atraktivitě.

Jak veřejně potvrdil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina z TOP 09, umístění expozice podléhalo poměrně přísným podmínkám Národního památkového ústavu pro vystavování uměleckých děl: „Byl to velice složitý proces, přesto jsem však nejen já velice rád, že se nám to povedlo dotáhnout do zdárného konce,“ řekl.

Podmínky spočívaly například v nainstalování klimatizace, měřičů tepla a stálých přístrojů na udržení stále teploty a vlhkosti. Všechny tyto body do jednoho byly splněny: „Povedlo se nám tak splnit slib z roku 2011, kdy jsme u příležitosti odvážení děl Slovanské epopeje tvrdili, že jsme schopni připravit prostory zámku tak, aby zde mohla být umístěna jakákoliv umělecká díla.“

Třetina dále vyslovil své přání, aby výstava opět oživila turistický ruch na Moravském Krumlově: „Od výstavy stěžejních děl od mecenášů umění, manželů Mládkových, si slibujeme oživení poněkud „zaprášeného“ turistického ruchu. Připravujeme také spolupráci s Moravskou galerií a v budoucnu i galeriemi na Moravě, Rakousku i Slovensku,“ plánuje. Zároveň však dodává, že nahradit tak vzácnou expozici, jakou byla Slovanská epopej, se zřejmě jen tak nepovede.

Mládková si zámek sama vybrala

Nápad umístit stovky děl ze své sbírky právě na moravskokrumlovském zámku se zrodil v hlavě samotné majitelky exponátů, Medy Medkové. Hlavním důvodem dle ní byly rozlehlé zámecké výstavní prostory. První oťukávání a prohlídka prostor přitom proběhla minulý rok. V té době také vznikly zmíněné podmínky doplněné o nutnost pojištění městem. Výměnou za to Medková za zapůjčení děl nepožaduje žádnou peněžitou sumu.

Doposud byla celoživotní sbírka manželů Mládkových k prohlédnutí pouze v pražském Muzeu Kampa, které založila Meda s manželem Janem Mládkem v roce 2003. Od té doby zde vystavuje například díla jí světově objeveného autora Františka Kupky, jednoho z vůbec prvních českých abstraktních malířů. Mládkovi mají jeho děl ve sbírce dvě stě, kromě toho se zde nachází i díla spadající do středoevropského moderního umění včetně tuzemských autorů Karla Malicha, Jiřího Kloáře, Karla Nepraše či Stanislava Kolíbala.

Tagy