You are hereZámek Frýdlant

Zámek Frýdlant


Areál ve Frýdlantu je zajímavý ojedinělým spojením dvou hodnotných architektonických útvarů, středověkého hradu a renesančního zámku, v harmonický celek.

Hrad Frýdlant byl vybudován ve 13. století na strategicky důležitém místě, aby střežil křižovatku obchodních cest. Jeho nejstarší částí je tzv. starý hrad nebo horní hrad s téměř padesátimetrovou věží, která sloužila jako orientační bod či maják a dochovala se do současnosti. Od roku 1558 sídlili na Frýdlantu Redernové, úspěšní obchodníci a válečníci, ale také podporovatelé umění. Jejich dílem je výstavba nového renesančního zámku s bohatou sgrafitovou výzdobou i mohutné zámecké kaple z přelomu 16. a 17. století.

Zkonfiskovaný majetek Redernů koupil v roce 1622 po bitvě na Bílé hoře generál císařských vojsk Albrecht z Valdštejna, vévoda frýdlantský, jedna z nejvýznamnějších osobností třicetileté války. Po násilné smrti vojevůdce v roce 1634 získal frýdlantské panství jeho generálporučík Matyáš Gallas a Frýdlant pak zůstal na dlouhou dobu majetkem jeho potomků. Za třicetileté války se hradu několikrát zmocnili Švédové, kteří tu v letech 1646 - 1647 nechali vybudovat před hlavní bránou mohutný barbakán a zesílit opevnění pětibokými baštami.

Ve druhé polovině 18. století dali Clam-Gallasové přistavět tzv. kastelánské křídlo. Obytné prostory byly v té době již soustředěny v zámku Frýdlant. V hradních síních, jež byly v roce 1801 zpřístupněny veřejnosti, byly uloženy sbírky zbraní, nábytku, obrazů a knih ze 16. a 17. století. Frýdlant se stal prvním hradem v Evropě otevřeným pro veřejnost.

Současná expozice zahrnuje toto nejstarší hradní muzeum, zaměřené na třicetiletou válku a osobu Albrechta z Valdštejna, dále kapli s cenným mobiliářem a dvě zámecká křídla. Mimo nábytku, zámeckého zařízení, skla a porcelánu je v expozici zastoupena především bohatá sbírka zbraní a ojedinělý soubor dýmek. Dále je přístupná vrchnostenská kancelář, dětský pokoj s cennými hračkami z konce 19. století, zámecká koupelna a kuchyň s původním vybavením, která je dodnes funkční. V zámecké obrazárně jsou vystavena díla českých barokních mistrů Karla Škréty, Petra Brandla a Václava Vavřince Reinera.